Son Blog Yazıları ve Makaleler

Ağustos 17, 2020

2020 İçin Kanıtlanmış 7 Dijital Pazarlama Çözümü

Paylaşan: Seo Editör-0 Like-0 Yorum

Markanız ve müşterileriniz için dijital pazarlama yapılması gelişim ve istikrarlı büyüme için artık zorunluluk teşkil etmektedir. Nedeni sizce nedir? Çünkü internet her yerde; güçlüdür ve yeni nesil bir etkileşimdir. Ocak 2019’da sonuçlanan bir araştırmaya göre 4,388 milyar internet kullanıcısı vardı, bu da % 57’lik bir erişim seviyesine tekabül ediyor. Bu, markaların dijital pazarlama yoluyla dünyadaki insanların neredeyse yarısına ulaşabileceği anlamına geliyor (hedef kitlenizin durumu farklı).

Bu sizin işinize ne ölçüde etki ediyor? Bunu profesyonel olarak yönetemiyorsanız üzgünüz ancak internetteki varlığınızın atıl bir profil veya domainden başka bir şey olamayacağını söylemeliyiz.  Dijital pazarlama ve uygulamaları her an değişip, gelişiyor. Geleneksel reklamcılık gibi pazarlama yöntemleri değer kaybediyor. Dijitalizm çağına ayak (frekans) uydurmak ve bu yönde atılım yapmak marka ve müşterilerinizin bilinirliği ve işlem alması için kaçınılmazdır. Bu nedenle, sektörünüz ne olursa olsun dijital pazarlama yöntemleri ve teknolojilerindeki en son değişiklikleri takip etmeniz bilmiyorsanız konusunda uzman kişi ve ajanslardan bu konuda hizmet almanız gerekiyor.

Dijital pazarlama efektif ve iyi planlanmış olmalıdır. 

İşte merak ettiğiniz 2020 için 7 etkin dijital pazarlama stratejisi. Detaylarını öğrenmek ve nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için sitemizden ayrılmadan bültenimize abone olabilirsiniz. 

Konumuza dönecek olursak:

1. Etkisel (Influencer) Pazarlama:
Hepimizin neredeyse aşina olduğu, anamız veya çocuğumuzdan neredeyse daha fazla gördüğümüz kişilerin ki kendilerine fenomen derler, “takipçiler” olarak adlandırılan bir grup insanın güvendiği (?) insanlar veya diğer canlı veya cansız varlıklardır. Etkisel pazarlama yapacağına inandığınız kişi veya profillerle, para, ücretsiz ürünler, hediyeler, özel fırsatlar veya diğer avantajlar şeklinde yapılan anlaşma karşılığı markanızı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtıp, destek alabilirsiniz. 

2. Mobil Odaklı Pazarlama:
Günümüzde genel olarak hitap edilen tüketiciler cep telefonlarına bağlı olduklarından, markalar ve pazarlamacılar için web sitelerinde yapılan marka ve ürünlere yönelik davranışların izini sürmek, takip etmek, müşteriye her an ulaşmak ve erişilir olmak, mobil pazarlamayı öncelik haline getirmektedir.

Tüm pazarlama süreçlerinde olduğu gibi, mobil pazarlama da tüketici beklentileri tarafından yönetilir. Tüketiciler markaların kendilerine tutarlı ve sorunsuz bir deneyim sunmasını beklemektedir ve markalar bu zorunluluğu göz ardı etmemelidir.

3. Pazarlama Otomasyonu:
Bunun en anlaşılır hali sanırım, araçların insanlar yerine tekrar eden görevleri otomatikleştirerek işleme alması olarak tarif edebiliriz. Web sitenize gelen ziyaretçilerin satın alma, hatırlatma, üye olma ve diğer satın alma dürtüsünü tetikleyen e-postalar, pop-uplar, müşteri soruları için site üzerinde online/offline sohbet robotları vb. tekrarlanabilecek faaliyetleri kapsar. Bu yöntemin de zor kısmı tutarlı olmaktır.

4. Çoklu Platform İçerik Stratejisi:
Marka ve hizmetleriniz için en çok nerede görünürlük elde etmeyi umuyorsanız, tüketicilerinize o platformlar aracılığıyla hitap etmeli ve aktif olmanız gerekir. Ayrıca rakiplerinizin pazarlama stratejilerini hangi platform üzerinden gerçekleştiriyorlarsa o kanallarda da var olmaya çalışmalısınız. Bu yöntem ilk başta çok zor görünse de, bir kanal diğerini beslediğinden işlemler zaman almadan daha kolay ve anlaşılır hale gelir. 

5. Marka Hikayesi Anlatımı:
Markanızı, hizmetinizi şekillendiren yolculuktan bahsetmek, yolculuğun size kattığı avantaj ve sorumluluklardan şeffaf olarak bahsetmek, özgün olmak, markanızın ya da hizmetinizin rakipleriniz arasında öne çıkmasını sağlayacaktır. Kısaca insanlar ürün/hizmet almaz onların arkasındaki hikâyeyi, deneyimi satın alır. 

6. Chatbot Pazarlama:
Temel amaç sohbet robotlarının, insanlar gibi sohbet etmek ve tepki vermek üzere programlanmış bilgisayar programları olarak müşteri deneyimlerini iyileştirmek ve kişiselleştirmek üzerine pazarlama potansiyelini arttırmasıdır. Birçok marka bu botları heyecan verici ve etkin şekillerde kullanıyor. Örneğin birçok ülkede Pizza Hut ve Starbucks’ta bu botlara sesli komutla sipariş vermek artık mümkün. Spotify’ın botu, en sevdiğiniz parçalarla çalma listeleri oluşturur. Yine banka chadbotları yaptığınız harcamaları sohbet ortamında hesaplayabilir. Sephora’nın botu, çeşitli tüyolar vererek makyaj oyununuzda başarılı olmanızı sağlar.

7. Sesli / Görsel Arama:
Hey Siri! Hey Alexsa! Google Asistant vb…
Evet, artık sesli aramanın sağladığı eller serbest deneyimini denemeyen kaldı mı? Tüketici alışkanlıkları buna bayıldığımızı gösteriyor. En sevdiğimiz şarkıları, fotoğraf ve uygulamaları aramak, çeşitli rezervasyonlar yapmak veya alarm ayarlamak için sesli komutlar verir ve eller serbest özgürlüğünün tadını çıkarırız. Tahminlere göre 2021 yılına kadar, insanların %36,6’sı ayda en az bir kez sesli aramayı kullanacak.

Sözün özü şu ki dijital pazarlama, sürekli gelişen ve değişen bir manzaraya sahip. Rekabet konusunda güçlenmek ve kalabalığın içinden fark yaratıp öne çıkmak istiyorsanız dijital trendlerin başında olmanız gerekir. Devrim niteliğindeki dijital pazarlama taktiklerinden ilham alın olmazsa uzman görüşleri ve örneklerle destek isteyin. Bütçenize uygun yöntemleri kararlaştırın ve hemen başlayın.

Hemen Yorum Yap

WhatsApp chat