Giyilebilir Teknoloji

Geleceğe Yön Vermek İçin Çok Güçlü ve Yaratıcı Bir Yol

Giyilebilir teknoloji, kullanıcı deneyimini hedefleyen, geleceğe yön vermek isteyen ve ilkler içerisine adını yazdırmak isteyen firmalar için oyunun kurallarını tamamen değiştiren çok güçlü ve cezbedici bir alan olarak karşımıza çıkar. Adına ister “giyilebilir ütopya” veya “giyilebilir distopya” deyin, ancak şu an tam oradayız. Bunu yönlendirebilecek şirketler gelecekte sanılandan daha fazla kazançlı çıkacak.

Öncelikle giyilebilir teknoloji nedir onu anlayalım. Günlük hayatımızda kullandığımız teknolojik nesnelerin internete bağlanıp karşılıklı veri akışı sağlayan, bu bilgileri istenirse kayıt alabilen, verileri paylaşmamıza olanak sağlayan ve diğer bir adıyla “Nesnelerin İnterneti” adı verilen ve her gün teknolojik yatırımının güçlü bir şekilde büyüdüğü sektörün bir dalıdır. Giyilebilir teknoloji akıllı saatler, akıllı giysiler, sağlık aksesuarları, akıllı dövmeler, AR ve VR kulaklıklar, implante edilebilir akıllı gözlükler olarak adlandırılan daha sofistike ancak taşınabilir teknolojik cihazları ve daha fazlasını kapsar.

Giyilebilir teknolojiyi fitness, spor, eğlence, askeri, hastane ve benzeri çok yönlü sektörleri kapsamaktadır. Giyilebilir teknoloji kullanıcılarının talep edilen bulguları örneğin; kalp atış hızını, nefes alma durumunu, cilt sıcaklığını, terleme seviyeleri gibi yaşamsal belirtileri ölçülebiliyor. Ayrıca çocuğunuzun konumuna ve kısmi vücut analizine erişebilirken, akıllı evinizdeki değerleri düzenlemeye yardımcı oluyor. Bu bulgular anlık olarak kullanıcının ve görüntüleme/paylaşım iznine sahip olan diğer kişi veya kurumlarca anlık olarak görülebiliyor.

Özellikle sağlık sektöründe tamamlayıcı ve aciliyet içeren durumlar için piyasaya sürülen birçok tamamlayıcı giyilebilir teknolojik ekipmanlar sayesinde, rehabilite ve bakım gereken kişiler için yaralanmayı önleyici bir gereklilik olarak değerlendirilir. Hipertansiyon (yüksek tansiyon), yüksek kolesterol, artrit, iskemik kalp hastalığı, diyabet, kronik böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, depresyon, Alzheimer hastalığı ve demans, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kişiler için akıllı bileklikler, sensörler vs. teknoloji devi şirketler tarafından piyasaya sunulmaktadır.

Sıkça Sorulan Giyilebilir Teknoloji Soruları

Giyilebilir teknoloji sayesinde markalar, siz bir ürünü düşünürken size ilgi duyabileceğiniz diğer içerikleri sunabilir. Çin’de pilot projesi gerçekleşen ve yoğun ilgiyle karşılaşan organik çalışanı olmayan marketlerde, tüketicinin alışveriş sepetine koyduğu ürünleri tanıyarak ve artırılmış gerçeklik yoluyla ürünle ilgili tarifler sunmak ya da yanına ek alınabilecek ürün önerilerinde bulunmak artık hayal değil. Sensörler vücut analizinizden susadığınızı ya da ateşiniz olduğunu ortaya çıkarıyor. İşte akıllı su için bir indirim reklamı. 

Sosyal medya, bilgi alma ve arkadaşlarımız ve ailemizle etkileşim şeklimiz için gittikçe daha temel hale geldikçe, tüketiciler giyilebilir teknolojinin hayatına daha fazla girmesine olanak sağlıyor. Sizin adınıza paylaşım yapabilecek, Nerede olduğunuzu tahmin edebilecek, size kişiselleştirilmiş içerikler sunabilecek ve sizi bu konuda motive edebilecektir.

Giyilebilir teknolojiler sayesinde daha önceki satın alma alışkanlıklarınız, kullandığınız online platform ve içerikler birbirine bağlanarak bir alışveriş sırasında kişinin tercihlerin doğrultusunda uygun yönlendirmeler yapılabilir.

Giyilebilir teknoloji ürünleri sadece fiziksel ürünler değillerdir, aynı zamanda iletişim cihazlarıdır. Bu yüzden ürün geliştirirken, ürünün hangi yönlerinin geliştirileceğini, değiştirileceği, patentlenebileceği, hangi yönlerinin lisanslanabileceği veya satın alınacağı iyi belirlenmelidir.

Gelecekte var olan ve teknolojileri şirketlerinin ürün ve uygulamalarını sadece kullanan değil, anlara hükmedenlerin kazanacağını unutmayın. Geleceğe yön veren şirketlerden olmak istiyorsanız giyilebilir teknolojiye yatırım yapmakta hemen karar vermeniz gereken bir sektördür.

Innsun Digital Agency olarak, yakın bir tarihte duyuracağımız iki farklı giyilebilir teknoloji ürünümüz ile hem ülkemize katma değer üretmek hem ileri teknoloji standartlarını taşıdığımızın ilanını yapmak için şimdiden heyecanlanıyoruz.
Hepimizin beklediğine değecek.

WhatsApp chat