Kosgeb Akreditasyon Programı ve Şirketlere Sağladığı Avantajlar

Kobi olarak tanımlanan küçük ve orta ölçekli işletmelerin ülkedeki üretim ve istihdam oranında büyük bir payı vardır. Kosgeb, bu işletmeleri finansal açıdan destekleyerek ülkedeki istihdamı arttırmak ve üretime katkı sağlamak amacıyla kurulmuş bir devlet kurumudur. Innsun Digital Agency, Kosgeb veri tabanında yer alan bağımsız bir işletmedir. Hizmetlerini yine kosgeb veri tabanına kayıtlı olan diğer kobilere sunduğunda tahsil edilen tutarın bir kısmını hizmet verilen kobi Kosgeb’ten talep etme avantajına sahiptir. Kosgeb destekleri yalnızca ödeneklerle ve hibelerle sınırlı değildir. Kosgeb tarafından verilen akreditasyon desteğinden yararlanarak, ürün ve hizmetlerinizi bilimsel ortamda test edebilir ve geliştirebilirsiniz. Detayları kendi Kosgeb temsilcinizden öğrenebilirsiniz.
KOSGEB

Kosgeb Akredite Programı Nedir?

KOSGEB’in temel amacı, ülkedeki üretimi arttırarak nitelikli bir hâle getirmek ve destek verilen firmaları kendi sektöründe rekabet gücüne sahip bir konuma getirebilmektir. Bu yüzden, finansal desteklerin yanında çeşitli destekler de sağlanmaktadır. Akreditasyon programı, bu kapsamda verilen bir destektir.

Kosgeb Akredite Programının Amaçları Nelerdir?

2019 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre akreditasyon programının temel amaçları şunlardır:

  • Kobi’lere rehberlik hizmeti vermek.
  • Kosgeb kredilerinin doğru yerlere verilmesini sağlamak ve inceleme süreçlerini nitelikli hâle getirmek.
  • Kosgeb kredisi için aracılık ettiğini iddia eden ve bu amaçla KOBİ’lerden ödeme talep eden kişileri ortadan kaldırmak
  • Kobi’lere teknik danışmanlık hizmeti vermek ve kurum ile işletmeci arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek.

Sonuç olarak, bu programın temel amacı KOBİ’lere rehberlik ve danışmanlık hizmeti vererek, KOSGEB kredilerinden kâr sağlayan üçüncü kişileri ortadan kaldırmak, kurum ile işletmeci arasındaki güveni pekiştirerek ülkedeki üretimin gelişmesine katkı sağlamaktır.

Akredite Programından Nasıl Yararlanabilirsiniz?

KOSGEB Akreditasyon programına E-Devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Programdan yararlanmak için gerekli formları doldurarak
KOSGEB E-DEVLET
adresi üzerinden başvuru yapmak gerekir. Başvuru olumlu değerlendirildiğinde KOSGEB görevlileri işletme ile iletişime geçerek akreditasyon sürecini başlatmaktadır. Herhangi bir sorun ile karşılaşılması durumunda ilgili KOSGEB laboratuarıyla iletişime geçilebilir.

WhatsApp chat