Son Blog Yazıları ve Makaleler

Innsun Digital Agency
Temmuz 16, 2020

Neden Yaratıcı Bir Fikre İhtiyacınız Var?

Paylaşan: admin-5 Likes-0 Yorum

Reklamlar hakkında yürütülen araştırmalar, ortalama bir kişinin günde 3.000 ile 10.000 arasında reklama maruz kaldığını gösteriyor. Zaman bazında hesaplandığında, bu oran saatte 188, dakikada 3 reklama tekâmül ediyor. Bu reklamların tüketicide büyük ölçüde olumsuz bir etki yarattığını belirtmekte fayda var. Marka mesajının tüketiciye ulaştırılması önemli olmakla birlikte, yeterli değil. Marka mesajının başarılı olabilmesi için öncelikle bu reklam yoğunluğundan ayrı değerlendirilmesi gerekiyor.


1998 yılında ortaya atılan Banner Körlüğü (Banner Blindness) kavramı, reklam yoğunluğunun tüketici üzerinde iyi bir etkiye sahip olmadığını anlamamız için gereken veriyi sunmakta. Bu kavrama göre, internette belli bir zaman geçiren kullanıcılar, zihin yoran ve rahatsızlık veren bannerları görmezden gelmeye yönelik davranış geliştiriyorlar. AdBlock gibi yazılımların sayıları yüz milyonlarla ifade edilen kullanıcılar tarafından kullanılması, reklam yoğunluğuna katkı sağlayacak çalışmaların işlevsizliğini ortaya koyuyor.


Eldeki sonuçlar değerlendirildiğinde, reklam gürültüsüne katkı sağlayan bir kampanya yönetiminin işlevsizliğini fark etmemiz zor olmayacaktır. Marka mesajının tüketiciye başarıyla ulaşabilmesi için hedef kitleye uygun olması, ürün veya marka hakkında takip edilmesi ve anlaşılması kolay bilgiler vermesi, ürünü ve markayı cazip kılan özellikleri anlatması gerekir. Diğer yandan, tüketicinin markaya sempati ve ilgi geliştirmesini sağlayacak bir reklam kampanyası için yaratıcı bir çalışma gerekir. Tüketiciye hitap eden, yaratıcı bir çalışma reklamın dikkat çekmesini ve tüketicinin marka ile gönüllü olarak ilgilenmesini sağlayacaktır.

Hemen Yorum Yap

WhatsApp chat