SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama motorlarında organik bir artışı görmenizi sağlayacak yöntemler bütününe arama motoru optimizasyonu denir.  Kaliteli bir SEO çalışmasına ise, konusunda uzman ve güvenilir bir ajans olan Innsun Digital Agency ile ulaşabilirsiniz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) etkisini kısaca tarif etmek gerekirse; herhangi bir kelimeyi Google, Bing, Yandex, Int. Explorer gibi site tarayıcılarına yazıp, arattığınızda karşınıza çıkan (sponsorlu bağlantılar hariç) ilk sayfadaki içeriklerin, ilgili kelime ile SEO çalışması mevcuttur. Bu optimizasyonun birçok farklı yöntemi vardır ve bütün olarak ele alınır.
Site içerisine ilgili kelime hedeflenerek içerik yazılmasından, güvenilir kaynaklardan link vermeye, reklam almak ya da vermeye, pazarlama stratejilerine komplike bir çalışmadır.

Herhangi bir web sitesinin günlük trafiğinin %90’ ı arama motorları tarafından karşılanıyor. İnternet kullanıcılarının %90’ı, ortalama ilk 5 web sayfasında aradığını bulduğunu düşünerek alt sıralardaki sitelere giriş sağlamıyor. Bunun nedeni diğer sitelerin zaman kaybı ya da güvenilir olarak değerlendirilmemesi olabiliyor. Bu veriler minvalinde SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) planlamasının önemi ve zorunluluğu daha net anlaşılabilmektedir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması iç SEO ve dış SEO olarak ikiye ayrılır. 

Web sitenizin arama motorlarına uygunluğu, kod yapısı ve teknik gereksinimlerinin belirlendiği ve çözüldüğü kısma iç SEO, yine web sitenizin organik yollardan paylaşılmasını ve güvenilir web sitelerden bağlantıların artmasının sağlandığı kısma dış SEO diyoruz.

SEO çalışması yaparken öncelikle sitede ve kelime analizi yapılır. Rakip sitelerin kullandığı teknikler incelenir ve firmaya en uygun hedef kelimelerde yeni içerikler üretilir. Site içi ve dışı SEO bağlantı ve düzenlemeleriyle site revize edilir ve aylık rapor olarak firmaya sunulur.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yapılandırmasını etkileyen en önemli faktörler özgün içerik, kalıcı link paylaşımı ve istikrarlı SEO tekrardır.

Sıkça Sorulan SEO Soruları

Kaliteli bir SEO çalışmasını sitenin arama motorlarındaki sıralamasına ve içeriğine bakarak tespit etmek mümkündür. İyi bir SEO çalışması için de yukarıda belirttiğimiz gibi site analiz ve hedef klime içeriklerinin kalitesi belirler. Innsun Digital Agency olarak en yararlı içeriği, arama motorlarının ilgili içeriğe ulaşımını ve içeriğin güvenilir bağlantılarla refere edilmesini sağlayarak firmaya en karlı ve etkin çözümleri sunuyoruz.

Kaliteli bir SEO çalışması ile arama motorları ürünlerinizi ve hizmetlerinizi, ilgili anahtar kelimeler üzerinden tespit ederek ilk sayfaya veya ilk sıraya gelmeniz sağlar. Bu da doğal olarak marka bilinirliğiniz ve satış miktarınızı arttırır. Çok etkili bir pazarlama ağıdır.

İlgili sitenin son 18 aya ait trafik değerleri, trafiğin dağılımı, rekabetteki şirketlere göre konumu, kelime analizleri, Google parametrelerine uyumluluk seviyesi ve domain otoritesi incelenir. Bu analiz rapor halinde bir teklifle müşteri ile paylaşılır. 

SEO çalışması yaptığınızda uzun vadeli başarı sağlarken ve çoğunlukla geri dönüşüm “ROI” (Return On Investment) oranı daha yüksek olurken, SEM çalışmaları ile sadece ücret ödediğiniz kadar başarı sağlayabilirsiniz. Düzenli SEO ile birlikte belirli aralıklarla SEM çalışmalarının avantajı daha fazladır. 

Hedef kitle ile samimi iletişim kurmanızı sağlayarak organik trafik sağlar. Ayrıca site içi link akışı sağlayarak etiketleme sağlar böylece marka bilinirliği ve itibarına da pozitif yönde etki eder.

SEO çalışmalarının başarısı, yalnızca birlikte çalışılan SEO ajanslarının performansı ile değerlendirilemez. Ajansımızın yükümlülüğü mevcut problemlerin nasıl çözülmesi gerektiği, rakip analizi ve etkin bir strateji oluşturmaktır. Ancak firma tarafından uygulanan çözümler ve SEO sürecine göre başarı sağlanmaktadır.

SEO çalışmaları arama motorlarının sürekli yenilenen altyapısı ve algoritmaları nedeniyle daha önce uygulanan SEO yönteminin tam aksi yönünde değişiklik gösterebilir. Bu yüzden yeni gelişmeleri takip ederek sitenizi bu yönde düzenli aralıklarla optimize edilmesi gerekir

Sitenin negatif SEO çalışmasına maruz kaldığını düşündüğümüzde web sitesine gelen bütün dış bağlantıların analizini derinlemesine yaparak müşteriye raporlama yapar ve bu linklerin site ile bağlantılarını ilgili araçlar ile (Google Search Console) reddedilmesini sağlayarak çalışmayı tamamlarız.

WhatsApp chat