Video Prodüksiyon

İnsanların birçoğu video pazarlama ile prodüksiyon arasındaki farkın ne olduğunu henüz tam anlayabilmiş değiller. Genellikle video pazarlama yaptıklarını iddia eden bir ürün veya marka ile ilgili hazır hareketli görsellerle ya da satın alınan videolara yazı ve efektler eklenerek o ürün ya da marka hakkında tanıtıcı reklam ya da pazarlama yapılır. Video prodüksiyon ise, görsel olarak çarpıcı ve mükemmel bir kurgu (ses, ışık, kamera, yazılı, içerikler bahsi geçen donanımların uzmanları, konu ile ilgili ise spiker, figüran ve modeller) eşliğinde sıfırdan üretilen bir marka veya ürün videosu demektir. Bütçeleme videonun içerik ve kalitesine göre değişmekle beraber kaliteli bir video prodüksiyon örneği genellikle bir web sitesi ana sayfasında veya ilgili mecraların sosyal medya hesaplarında sabitlenmiş olur. Bu video türü, bir şirket, hizmet veya ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için kesinlikle gereklidir.

Ancak video başlı başına pazarlama ve tanıtım faaliyetiniz için yeterli olmayacaktır. Video ile birlikte sürecin isteneni sağlaması adına video pazarlamaya ve diğer tanıtım faaliyetlerinize de yatırım yapmaya devam etmeniz gerekecek. Yeterince video üretebildiğinizde ve düzenli girdi sağladığınızda ciddi şekilde bir yatırım getirisi görmeye başlayacaksınız. 

Innsun Digital Agency olarak tüm işlerimizde olduğu gibi video prodüksiyon ve pazarlamada da sadece hedef kitle kazanmak veya elde tutmak değil, insani değer sağlarken bilgilendirmeyi ve eğitmeyi hedefliyoruz. Amacımız geçerliliği uzun sürecek işlere imza atmaktır. Bu yüzden kendini alanında geliştiren uzman ekibimizle size en iyisini sunuyoruz.

Video Prodüksiyon kapsamında birçok video prodüksiyon türü vardır ancak kabaca; Marka, ürün hizmet tanıtım filmleri, reklam filmleri, interaktif video, iç ve dış çekim olarak sınıflandırabiliriz. 

Video prodüksiyon ihtiyacı olan müşterimizle yaptığımız yazılı ve sözlü görüşmeler neticesinde ihtiyaç saptaması ve video stratejisi belirlenmektedir. Benzer minvalde yapılan örnekleri inceliyor müşterimiz ile birlikte sürecin analitik tablosunu çıkarıyoruz. Ortak bir hedef ve bütçe belirlendikten sonra senaryo kurgusu yapılıp, sunum sürecine böylelikle geçmiş oluyoruz. Müşterimize ilettiğimiz senaryonun bir demosunu storyboard ya da 2D olarak sunuyoruz. Onay sonrası gerçek bir video prodüksiyon için “Action!” diyoruz  =)

Sıkça Sorulan Video Prodüksiyon Soruları

Video prodüksiyon, bir marka ya da ürünün vermek istediği mesajı en yalın ve çarpıcı haliyle video kurgusu yoluyla anlatma yöntemidir. Video Pazarlama ile karıştırmayın. Yukarıda anlattık =D

Öncelikle video prodüksiyon ihtiyacı olan marka ya da ürün hakkında mümkün oldukça farklı bilgi toplanır. Yeteri kadar bilgi toplanınca hedef konuya dair senaryo yazılır ve ilgili kişilerin onayına sunulur. Gerekirse senaryo revize edilir. Son aşamada senaryo onayından sonra senaryoya uygun ekipman ve diğer detaylar kararlaştırılıp çekim tarihi oluşturulur. Çekim tamamlanınca video düzenlemeleri yapılır ve sunuma hazır hale getirilerek firmaya teslim edilir.

Videonun içeriğin ve detaylarına göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Videonun türüne göre saniye üzerinden ya da oyuncuların ve seslendirme sanatçıların kaşe tutarları üzerinden bütçeleme yapıldığı için net bir rakam telaffuzu mümkün değildir. Yine video prodüksiyonda mekân olayı da videonun maliyetine eklenmektedir. 

Sabit görsellerin günümüzde etkisinin giderek yitirilmekte olduğu bir gerçektir. Bundandır ki facebook, instagram, youtube, whatsapp ve benzeri büyük şirketlerin anlık durum paylaşımı dedikleri video türleri popüler olmuştur. 

Çağı yakalamak, etki yaratmak ve kazanmak istiyorsanız, özgün ve etkileyici mesajları olan videolar üretmeye ihtiyacınız var demektir.

WhatsApp chat